Ekonomi

Antalya’da Koruma Altındaki Yaban Keçilerini Avlayanlara İdari Para Cezası

Antalya’da koruma altındaki yaban keçisini avlayan 2 kişiye 45 bin 551 lira idari para cezası uygulandı.

Antalya Doğa Savunma ve Milli Parklar İl Şube Müdürlüğü’ne bağlı Finike DKMP Amirliği ekipleri, 31 Ocak 2023’ten itibaren Finike ve Kumluca ilçeleri sınırlarındaki Sarıkaya Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’nda yaban keçisi avladığı tespit edilen şahısları takip etmeye başladı. Daha önce de birçok kez fotokapana giren ve yüzlerini maskelerle gizlediği için tespit edilemeyen şahıslar, Finike DKMP ekibinin titiz çalışması sonucu yakalandı.

Mantar toplamak için dağlara gittiklerini söyleyen kişilerin çantalarından çuval, satır, dürbün ve irili ufaklı bıçaklar ele geçirildi. Satır ve bıçakların üzerindeki kan lekeleri ve yaban keçisine ait olabileceği şüphesi üzerine kesici aletler Jandarma Olay Yeri İnceleme Ekipleri ile birlikte delil torbasına konularak incelenmek üzere laboratuvara gönderildi. Satırdaki kanın, Finike-Sarıkaya-Kıbrıs Çayı bölgesinden toplanan yaban keçisi popülasyonundan alınan DNA örnekleriyle eşleştiği belirlendi.

4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu’nu ihlal eden şahıslara 45 bin 551 TL idari para cezası kesildi. 2 fişek alacak şekilde şarjörü olmayan, şarjörü olmayan biri ruhsatsız, diğeri ruhsatlı 2 adet tüfek ele geçirildi. Jandarma ekipleri hakkında 2521 sayılı Kanuna aykırı ruhsatsız tüfek taşımak suçundan dava açıldı. Avcılık Belgesi bulunan şahsın aynı suçu 2 defadan fazla işlediği gerekçesiyle belgesi iptal edildi. Bir yaban keçisi için de 250 bin lira tazminat uygulanacağı bildirildi. – ANTALYA

haber-vezirkopru.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu